SKLEPIK Z AKCESORIAMI

16 listopada 2014

Krótka baśń o Ilustracji Mody...

      
          Dawno, dawno temu... Za siedmioma górami, siedmioma lasami, Fotografia nie odgrywała kluczowej roli przy przedstawianiu Mody. Były to czasy, w których tworzyło się za pomocą dłoni. Czasy, w których by utrwalić obraz nie używano technologii.
Wenceslaus Hollar, był pierwszym śmiałkiem, który stworzył ryciny doskonale oddające szczegóły ubioru. Stało się to w XVIII wieku. Wiek później, ogromnie istotną rolę zaczęła odgrywać prasa.  Każda Kobieta i każdy Mężczyzna szanujący Modę czerpał z niej inspirację. Pod koniec lat 60. XVIII w., na stronicach "The Lady's Magazine" pojawił się pierwszy Artykuł o Modzie.
Na przełomie XIX i XX w. pojawiły się nowe style: secesja, art-dèco i surrealizm.  Na Ilustrowanie Mody mieli wpływ  Wielcy Artyści tacy jak: Henri Matisse, Edgar Degas, Henri Toulouse- Lautrec i Salvador Dali, Alfons Mucha.
          Wraz z nadejściem lat 30., Ilustracja Mody kwitła. To były jej złote lata- ani Film ani Fotografia nie podbijały wciąż serc ludzi tak jak ona. Artyści zaczęli przelewać  indywidualność w swoje dzieła. Jednak nad wszystkim zawisły czarne chmury. Wybuchła I wojna światowa. Straty były ogromne. Odbiło się to również na rynku prasowym i na Ilustracji Mody.  Stery przejął film. Zaprzestano promować ubrania  poprzez ilustrowanie. To było zadanie aktorek, które nosząc kreacje wytyczały nowe trendy i promowały projektantów. W latach 20. Kobiety zapragnęły emancypacji, co wpłynęło na ich wizerunek na  ilustracjach. Mniej ozdób i tkanin. Ideałem stała się kobieta silna.Artyści przedstawiają postaci w bardziej geometryczny sposób, bawią się formą sylwetki, wydłużają nogi, uproszczają. Benito staje się autorem wielu okładek "Vogue" przedstawiając wyemancypowaną, silną kobietę. Dekadę później do łask wraca na nowo sylwetka kobiety o pełniejszych kształtach, a sama Ilustracja zaczyna odnajdywać się w reklamie. Między innymi Marcel Vertes tworzy kampanie reklamową dla perfum E.Schiaparelli. Jednak te szczęśliwe chwile nie trwają długo. 
          Losy Ilustracji zmieniały się niesamowicie dynamicznie. Nigdy nie można było być pewnym co będzie dalej... I tak też, pod koniec lat 30. Ilustracja zostaje zepchnięta na dalszy plan, pokonana przez Fotografię. Ale gdzieś tam daleko, żyje swoim życie, ciesząc się z małych sukcesów.
W latach 40. rynek pracy zmusił Ilustratorów Mody do wyjazdu do USA. Niektórzy nigdy stamtąd nie wrócili.  Przebłyskiem były reklamy nowej kolekcji Christiana Diora " New Look", których autorem został Rene Gruau, czerpiący inspiracje z Matisse'a i Picassa, 
Lata 50. i 60. upłynęły pod znakiem nowych wyzwań- najpierw trzeba było znaleźć sposób, aby przedstawić nowe, syntetyczne tkaniny a potem wpasować się w kulturę młodzieżową z lat 60. Niezrównany był tutaj Antonio Lopez, którego dzieła trwały niezmiennie od lat 60., aż do 90. Mimo tego, wciąż królowała Fotografia.  Lata 70. to pop-art, sztuka psychodeliczna i realizm.  
          Nadzieja dla Ilustracji Mody pojawiła się  w latach 80. Światełkiem w tunelu okazała się sama moda tychże lat.  Mocny makijaż, "odjechane" fryzury, duże ozdoby,  marynarki z szerokimi ramionami... Idealne pole do popisu. Artyści zaczęli również  bawić się technikami, co też zapoczątkował Zoltan, wykorzystując różne materiały: od płatków kwiatów po materiały organiczne i nieorganiczne.
I wreszcie- po wielu, wielu latach Ilustracja Mody zostaje  naprawdę doceniona. Pomimo licznych zawirowań, wzlotów i upadków . W latach 90. stanęła na równi z Fotografią.  W naszych czasach, czasach komputerów i rozwoju technologicznego, Ilustracja  może tylko się rozwijać. XXI w. stworzył dla niej nowe możliwości i  nowe połączenia technik.
I tak moi  mili, historia o Ilustrowaniu Mody się ko... dopiero zaczyna! W końcu w dobie postępu, kto wie co jeszcze nas czeka? ;)

Współcześni  bohaterowie


David Downton
   

Sarah Hankinson

     


Spirøs Hálaris
Anna Halarewicz
                                            

Magda Antoniuk

Tomasz Sadurski
     Mateusz Suda
    Wszystkie prace pochodzą z oficjalnych stron artystów.


[ DLA GŁODNYCH WIEDZY]
http://www.vogue.com/slideshow/759902/sketches-in-vogue-photos/#1 - w archiwach vogue można znaleźć stare ilustracje!
"Ilustrowanie Mody" Bethan Morris


___________________________________________________

Ostatnie dni do końca konkursu "Wygraj książkę". Zapraszam na poprzedni post: http://www.littlecupofart.pl/2014/11/uwaga-uwaga-pora-na-may-konkurs-do.html10 komentarzy:

 1. to jest to, czym chciałabym się zajmować, ale jestem za cienka :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powiem Ci, że to dla mnie też takie marzenie... praca idealna. ale żeby się jakoś przebić... ciężko.

   Usuń
 2. Też zawsze marzyłam, żeby samemu interpretować modę w graficzny sposób.. ale brakuje mi warsztatu. Moją inspiracją był oczywiście Mucha, którego w pokoju mam pełno :D
  Dziękuję za miły komentarz i także mam zamiar tu powrócić nie raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł!!!
  Pozdrawiam serdecznie!

  Dominika
  MONDONNE.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Alez chcialabym.umiec tworzyc mode.na papierze ach...

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post i szablon

  Wszystko jest na wysokim poziomie i jest bardzo przejrzyste

  Może obserwacja za obserwację?

  Jeśli się zgadzasz zacznij, napisz u mnie a ja się odwdzięczę

  MÓJ BLOG ♥ KLIK

  OdpowiedzUsuń
 6. świetnie się czyta! chcę się więcej!

  OdpowiedzUsuń
 7. dzięki wszystkim za miłe słowa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż, nie interesuję się modą, ale mimo to opowiadanie przeczytałam jednym tchem :) Fajnie napisane, potrafisz zaciekawić czytelnika :)
  http://just-be-yourself-coca.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Fantastyczny blog! ;)
  zaczytałam się w wieluuu postach :D oby tak dalej!

  pozdrawiam!
  http://kat-von-rose.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarze - to bardzo motywujące.
Staram się odwiedzać każdego bloga ;)

Komentując wpis zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych.

TOP