SKLEPIK Z AKCESORIAMI

03 lipca 2015

MATERIAŁY #4 WEŁNA


   Wełna ma kilka cennych właściwości: jest sprężysta, wytrzymała, termoizolacyjna i wchłania wilgoć. Jeśli planujesz kupić coś wełnianego, to przyda Ci się wiedzieć kilka rzeczy więcej. Przeczytaj, jakie są właściwości poszczególnych gatunków, co wiąże się z produkcją i czego szukać na metce - z tą wiedzą na pewno dokonasz lepszego zakupu.


Wełna, etyka i ekologia 

    Jeśli chodzi o produkcję, skupimy się na owczej wełnie, która jest najbardziej popularna.
Zacznijmy od tego, że wełnę możemy podzielić na konwencjonalną lub ekologiczną (organiczną). W pierwszym przypadku, owce mają bezpośredni kontakt z pestycydami i inną szkodliwą chemią. Są nią spryskiwane albo nawet w niej"kąpane", dostają ją pod postacią szczepionki. Odbija się to negatywnie nie tylko na owcach, ale jak w przypadku kąpieli w chemikaliach, na środowisku.
Natomiast, jeżeli chodzi o wełnę ekologiczną,  hodowla owiec musi spełniać wszystkie wymogi rolnictwa ekologicznego - co za tym idzie, nie jest używana żadna chemia, a owce pasą się na naturalnych pastwiskach.

    Oddzielny problem stanowi sama hodowla, traktowanie owiec i ich transport (więcej o tym pisałam TUTAJ). Samo strzyżenie nie jest szkodliwe. Oczywiście, o ile owca przy tym nie cierpi i jest traktowana humanitarnie. Problem zaczyna się w większych hodowlach, gdzie w grę wchodzą większe pieniądze i czas. Jedną z bardziej cenionych gatunków wełny, jest wełna typu merynos. Merynosy hoduje się głównie w Australii, Chinach i Nowej Zelandii. W tak dużych hodowlach często praktykuje się mulesing, który oznacza wycinanie skóry żywej owcy wraz z jej zainfekowanym przez owady runem. Wiedząc, że nasz sweter został wyprodukowany z wełny w którymś z tych krajów, warto sprawdzić czy metka ma certyfikat "non-mulesed wool", co oznacza, że jest wolna od mulesingu.

Rodzaje wełny i ich właściwości

 • alpaka - nie zawiera lanoliny, jest połyskliwa i jedwabista, odporna na promienie UV, cieplejsza niż owcza,
 • paszmina, kaszmir   - delikatna, miękka, odporna i lekka; głównie używana w garniturach (kaszmir), lub w szalach i apaszkach (paszmina)
 • angora  - puszysta wełna, występująca często w domieszce np. z merynosem
 • wełna szetlandzka - miękka, 
 • moher  - dobrze trzyma ciepło i izoluje, lekka i puszysta, ma duży połysk
 • wełna wielbłądzia - jest najcieplejsza, bardzo trwałe włókna
 • szewiot - szorstka i odporna
 • tweed harris - bardzo wytrzymała
 • wigoń - najdroższa wełna świata, miękka i delikatna, włókna mają do 12 mikronów
 • merynos - puchowa struktura, miękka, bardzo cienkie włókna
Na co zwracać uwagę?

    Dobrej jakości wełna ma cienkie włókna. Im cieńsze, tym lepsze. Jeżeli średnica włókna ma powyżej 23 mikronów, komfort noszenia jest znikomy.
Poza grubością włókna, warto zwrócić uwagę na wewnętrzną metkę. Może okazać się, że  mamy do czynienia z mieszanką. Radzę unikać jak ognia dodatków takich jak: akryl (elektryzuje się, mechaci, nie izoluje), poliamid (przy większej ilości rzędu 15-20%  zmniejsza się komfort noszenia), poliester (słabo chłonie wilogoć), wiskoza (osłabia trwałość).

Uważasz wpis za przydatny? PODZIEL SIĘ nim.
Żeby być na bieżąco polub mnie na facebooku - wtedy nie przegapisz żadnej nowości ;)

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy post <3
  Jestem tutaj pierwszy raz i na pewno pozostanę na dłużej.
  Obserwuje licze na to samo i zapraszam do siebie :)
  http://dominikax.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że po I albo po II Wojnie Światowej wprowadzono przepis, że każda wełna musi mieć sztuczną domieszkę, bo inaczej lęgną się w niej robale. Ale nie jestem pewna, gdzieś to tylko słyszałam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarze - to bardzo motywujące.
Staram się odwiedzać każdego bloga ;)

Komentując wpis zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych.

TOP