SKLEPIK Z AKCESORIAMI

30 października 2015

Historia pewnej części garderoby: szpilki

    Szpilki, o dziwo, pierwotnie nie były wcale przeznaczone dla kobiet i kobiecych nóg zdobić nie miały. Na początku buty na obcasie nosili tylko mężczyźni. I to tylko ze względów praktycznych - na przykład do jazdy konnej. A tak w ogóle - zanim szpilki, stały się szpilkami przeszły dość długą drogę.    Buty na obcasie - wtedy pod postacią koturn - swoje początki miały w czasach faraonów i piramid. Wtedy też "zdobiły" stopy rzeźników, którzy w ten sposób zabezpieczali się przed kontaktem z krwią zwierząt.
    W starożytnej Grecji niskie koturenki nosili aktorzy, grający w teatrze. W średniowieczu, jeżeli pojawiały się obcasy, to tylko pod postacią wierzchniego obuwia ochronnego (tzw.patynek), które zakładało się na płaskie, te "właściwe" buty. Chociaż nawet wtedy skłaniano się raczej ku grubej podeszwie niż koturnom.

     Dopiero początki XVI wieku przyniosły jakieś zmiany. Zaczęły się od dwóch ówczesnych krajów, które wyznaczały wtedy trendy  - Francji i Włoch.  Do Włoch dotarła moda na buty o niebotycznie wysokiej koturnie (niektóre modele mogły mieć nawet do 50 cm w obcasie - wyobrażacie sobie coś takiego?!), tzw. chopines. W Wenecji te toporne i kosmicznie wysokie buty chroniły elegancie damy przed wodą, gdy spacerowały po mieście (spacer, swoją drogą nie mógł być przyjemny - żeby nasza modna dama mogła się na nich utrzymać, była potrzebna pomoc drugiej osoby).

Chopines, Wenecja, ok.1600 rok

     Mniej więcej w tym samym czasie, we Francji, okazało się, że obcasik idealnie  nadaje się do jazdy konnej. I oczywiście przywilej ten mieli tylko Panowie. I oni też z lubością, po pewnym czasie, zaczęli wprowadzać buty z obcasem na salony.
    A w 1533 roku (również we Francji) królowa Katarzyna Medycejska (znana głównie ze swojego zamiłowania do trucizn), jako pierwsza kobieta założyła publicznie buty na obcasie. Katarzyna, prawdę mówiąc, była niewielkiego wzrostu i po prostu chciała dorównać mężowi wzrostem w dniu swojego ślubu. Od tamtego momentu para królewska paradowała na obcasach po francuskim dworze, a zaraz za nimi zaczął robić to cały dwór - bez względu na płeć.
     Kolejną Królewską Głową, która miłowała obcasy był słynny Ludwik XIV, Król Słońce. Nosił on buty na 10-cm obcasie, z podeszwami podbitymi czerwoną skórą (dzisiaj z pewnością kochałby buty Louboutina ;) ).
     Jednak wszystko co dobre, to się szybko kończy - szpilki za sprawą rewolucji francuskiej zniknęły z dworu na jakiś czas. 
     Wraz z nadejściem oświecenia zaczął też znikać zwyczaj noszenia obcasów przez panów, a same obcasy bywały kojarzone z damami do towarzystwa.

     Prawdziwy boom na buty na obcasie przypada na XIX i XX wiek. Pod koniec XIX wieku w USA powstała pierwsza prawdziwa fabryka obcasów. Pojawił też się bohater, któremu niejedna kobieta powinna po dziś dzień dziękować. Olbrecht Kliczka, fizyk, wyliczył proporcje stabilnych butów na wysokim i jednocześnie wąskim obcasie.
     Potem poszło już gładko - lata 20. XX wieku przyniosły nam takie szpilki, jakie znamy dzisiaj. Pojawiło się kilku projektantów, którzy mieli na to wpływ: Salvatore Ferragamo, Adre Perugii i Roger Vivier. Na największą uwagę zasługuje ten ostatni - Roger zaprojektował szpilki (wtedy nazywane były obcasem szpilkowym) dla Diora do przełomowej kolekcji New Look, która postawiła świat mody do góry nogami.
Dior, kolekcja New Look i pierwsze prawdziwe szpilki 

A dzisiaj? Dzisiaj mamy multum przeróżnych modeli szpilek, a same buty stały się jednym z symboli seksapilu i kobiecości.

Chcesz być na bieżąco?  Zaobserwuj mnie na FACEBOOKU! :)

PS O historii której części garderoby chcielibyście przeczytać? Piszcie w komentarzach! :)

13 komentarzy:

 1. Ciekawy post! :)

  Dobrej Nocy!
  http://fridayp.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe jak ciężkie były te koturny mierzące 50 cm :)
  Świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy post, zabilabym bym się chyba na tych 50cm :D /K

  OdpowiedzUsuń
 4. ale super post :*
  Zapraszam http://emptyy-promises.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Teraz ciężko uwierzyć, że szpilki nie były z nami od zawsze :)

  Brzydki Ptak

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiedziałam, że kiedyś noszono szpilki a raczej obcasy na dworach i że głównie przez mężczyzn ale o tak zamierzchłych czasach jak starożytność to nie - nie wiedziałam ;-))) dziękuję za cenną dawkę wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarze - to bardzo motywujące.
Staram się odwiedzać każdego bloga ;)

Komentując wpis zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych.

TOP