SKLEPIK Z AKCESORIAMI

25 sierpnia 2016

Historia pewnej części garderoby: damskie majtki


    Po tej części garderoby najlepiej widać w jaki sposób kształtowało się społeczeństwo. Kiedyś kojarzyły się tylko z rozwiązłością i erotyzmem, miały pobudzać męską wyobraźnię. Ich pierwsze ślady, które zresztą zostały wyczytane z DNA wszy, pojawiły się 70 tysięcy lat temu. Noszone i nienoszona z różnych przyczyn – moralnych, praktycznych, religijnych… Mowa tutaj oczywiście o majtkach. Głównie damskich, bo to w końcu one, wzbudzają wciąż najwięcej emocji. Przeczytajcie, co z majtkami ma wspólnego jazda konna na francuskim dworze, weneckie kurtyzany, i jaką rolę pełnił inspektor ds.majtek?

    Gdy liść figowy przestał być wystarczający, ludzie zaczęli poszukiwać innych sposobów, by zakryć swoje ciało. A tak na serio, wcale nie było to kierowane wstydliwością, ale potrzebą ochrony przed zimnem – w 2003 roku odkryto, że już 70 tysięcy lat temu, gdy ludzie podróżowali z Afryki, nosili swojego rodzaju okrycia, po to, by się ogrzać. Nie jest to wcale specjalnie zaskakujące (bo w końcu wiadomo, że przy niskich temperaturach nikt z gołym tyłkiem latać nie będzie), ale ciekawe jest to, że badanie zostało oparte o DNA wszy. Jednak pierwszy namacalny dowód na to, że ludzie nosili bieliznę, liczy sobie 5300 lat. Było to znalezisko z Tyrolu – człowiek lodu, Ötzi, który nosił skórzaną przepaskę na biodra. 

      Męskie majtki, swoją drogą, mają o wiele dłuższą historię niż damskie. Przez tysiąclecia mężczyźni nosili coś na kształt pieluch z miękkiej skóry, a następnie tkanin – takie właśnie „majtki”, a raczej przepaski biodrowe, odnaleziono  w 1352 roku p.n.e u jednego ze zmarłych faraonów. Z kobiecymi majtkami sprawa przedstawiała się inaczej (do czego przyczyniły się kobiety lekkich obyczajów - ale o tym będzie zaraz). U Starożytnych Egipcjanek bielizną były po prostu dłuższe tuniki (oczywiście nosiły je tylko zamożne kobiety). Odkryte natomiast w roku 1996 roku sycylijskie malowidła z 200 r.n.e, przedstawiały dwuczęściowe stroje – oddzielnie przewiązane piersi i biodra (taki strój uważa się za pierwszą wersję stroju kąpielowego, jednak ten strój nosiły głównie ówczesne sportsmenki). Starożytne porządne Rzymianki przez jakiś czas nosiły subligaculum – jednak gdy tylko zaczęły nosić je panie lekkich obyczajów, owe biodrowe przepaski zaczęły być kojarzone z rozwiązłością. W tym czasie panowie nosili femoralia, czyli takie płócienne kalesony do kolan, inspirowane ubraniem germańskich najemników.

     Średniowiecze w kwestii bielizny nie było specjalnie rozwiniętym okresem. Bielizną była koszula, dłuższa lub krótsza. Kobiety nie nosiły majtek (pantalonów w sensie), bo utrudniały im załatwianie swoich fizjologicznych potrzeb - ówczesne suknie były bardzo obszerne, ciężkie i niewygodne (a jak już doszły te koszmarne gorsety, to już w ogóle - nic tylko cieszyć się z obecnej mody). Poza tym wciąż się kiepsko kojarzyły, a w XVI wieku stały się praktycznie zakazane, a wszystko to przez weneckie kurtyzany, które w 1510 roku zaczęły je nosić. Można by się głowić, dlaczego, skoro kobiety nie nosiły majtek, intymne części ciała zasłaniały tylko kurtyzany? Otóż, po pierwsze brak bielizny był czymś naturalnym, a długie suknie i tak wszystko zasłaniały. Po drugie - z przyczyn czysto biznesowych. Dawniej okrycie miejsc intymnych miało pobudzać wyobraźnię, prowokować mężczyzn, a klient jeśli chciał zobaczyć więcej, musiał zapłacić. Pantalony wykonywane były wtedy z jedwabiu, płótna lub aksamitu, miały długość przed kolana. Co ciekawe, ówczesne majtki do tego stopnia kojarzyły się niemoralnością, że porządne kobiety udawały, że ta część garderoby nawet nie istnieje.

     I tutaj znowu na odsiecz przybywa Katarzyna Medyjska (tak na serio, to się przyczyniła zapewne w niewielkim stopniu, potraktujcie to jakoś ciekawostkę). Nosiła ona coś na kształt pantalonów, oczywiście wykonanych ze szlachetnych materiałów - Katarzyna i jej damy dworu jeździły w nich konno. Mijają lata, a w wieku XVII wciąż jest zakaz noszenia pantalonów (nosiły je jedynie służące i kurtyzany). W XVIII wieku król Francji Ludwik XV nakazał aktorkom i tancerkom zacząć zakrywać swoje intymne części. Obowiązkowo zaczęły więc nosić pantalony – długie przed kolano, ze ściągawką i zdobieniem z falbanek. Wtedy też został powołany, jakże szanowny, urząd inspektora ds.majtek – owy inspektor miał za zadanie sprawdzać czy tancerki kankana dostosowują się do majtkowego nakazu.

   XIX wiek to czas krynoliny – czyli sukien upiętych w niewygodnej drucianej konstrukcji. Suknie wytwornych dam, podczas schylania się, tańca i siadania, podnosiły się do góry – musiano wiec coś na to poradzić. Pojawiły się więc nowa wersja pantalonów - dwa kawałki materiału wiązane w pasie.
Owe dwuczęściowe pantalony zostały zszyte w jedno dopiero na przełomie XIX i XX wieku - czyli zaczęły wyglądać jak nieco obszerne, przewiewne, spodenki. Zresztą powoli wymyślano nowe modele pantalonów, między innymi takie z odpinaną klapą z tyłu. W połowie XIX wieku bielizna zaczęła się upowszechniać – coraz więcej kobiet uprawiało sport, a w Anglii wymyślono krótsze majtki dla gimnastyczek.

    Tak normalnie, bez wstydu, zbędnych komentarzy i czerpiąc przyjemność z wygody, porządne kobiety zaczęły nosić majtki po I wojnie światowej. Przymusiły ich do tego coraz krótsze i coraz bardziej obcisłe modele sukienek i spódnic - im krótsze sukienki, tym krótsze musiały być majtki, Po II wojnie światowej było już tylko lepiej. W latach 50-tych odbył się pierwszy publiczny pokaz majtek, majtki stawały się coraz bardziej obcisłe i krótsze, a w latach 70  zostały wynalezione pierwsze stringi, zaprojektowane przez Rudiego Gernincha. 
W naszych, współczesnych, czasach na szczęście nie musimy się martwić kto co sobie pomyśli. Serio, doceńmy to.


Dla zainteresowanych polecam książkę Ilony Wierzby, pięknie ilustrowaną i ciekawie opisaną - "Wstydliwa historia majtek". Jeśli chcecie poczytać o kolejnych historiach pewnej części garderoby - piszcie w komentarzach - może zależy Wam na jakiejś konkretnej części garderoby?
Bądźcie na bieżąco i obserwujcie bloga na Facebooku lub Instagramie!

3 komentarze:

 1. ciekawy artykuł, w sumie to nigdy się nie zastanawiałem kiedy pojawiły się pierwsze majtki i jak wyglądały, dobrze się czytało

  OdpowiedzUsuń
 2. super że zebrałaś te wszystkie informacje. Myślę, że większość nie wie skąd te majtki i dlaczego ktoś je wymyślił :) fajny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny wpis!


  Pozdrawiam i zapraszam na nowy wpis!

  www.POLINEFASHION.pl

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarze - to bardzo motywujące.
Staram się odwiedzać każdego bloga ;)

Komentując wpis zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych.

TOP