SKLEPIK Z AKCESORIAMI

04 marca 2017

Trendy 2017: moda na wiosnę-lato 2017, raport Pantone i Pinterest + anatomia trendu

     Co będzie modne wiosną i latem? Jakie trendy przewiduje Pantone i Pinterest? I skąd w ogóle biorą się trendy? O trendach na 2017 rok, o tym jak w ogóle powstają trendy i jakie pojęcia są z nimi związane, słów kilka.
     Żartuję, nie kilka. Sporo. Także kubki z kawą/herbatką w dłoń i do czytania!

Anatomia trendu – skąd biorą się trendy?
     Czyli jak to się dzieje, że coś staje się modne? Przede wszystkim - na samym początku - warto zaznaczyć, że trend to bardzo złożony i długotrwały proces społeczny, na którego wpływa mnóstwo najróżniejszych składowych. Trend to przede wszystkim zmiana, która wpływa na pewną sferę życia, na szeroką skalę. Według Henrika Vejlgaarda autora książki „Anatomia trendu” trendem można nazwać zmianę stylu czy smaku, który trwa dłużej niż chwilowa moda.

Chwilowa moda, a trend i megatrend

     Różnica pomiędzy chwilową modą (ang. fad), a trendem jest bardzo tutaj istotna, bo świadczy o silne oddziaływania konkretnego trendu, polega głównie na skali adaptacji. Jeśli nowa moda zostanie przyjmie się u trendsettera i tylko u early adopters (czyli jakby osób „najbliżej” tegoż trendsettera), a mówiąc prościej będzie miała wpływ na mniejszą liczbę ludzi, mniejszy zasięg i krótszy czas trwania, np. jeden sezon – wtedy jest to tylko moda chwilowa, która nie ma znaczenia, nie przenika do kolejnych dziedzin życia (wyłapywaniem takich chwilowych mód zajmuje się coolhunter). Jeśli zaś nowy kierunek dotrze do większej ilości grup społecznych, zacznie rozprzestrzeniać się do kolejnych grup konsumenckich i zakorzeni się na dłużej (mówimy tutaj o trendzie który rodzi się z potrzeby estetyki, a nie konkretnej potrzeby – bo to zupełnie inna bajka) staje się trendem. Trend zaś ma szansę stać się mega trendem zmianą, która ingeruje w kolejne aspekty życia - w społeczeństwo, technologię czy gospodarkę, utrzymuje się przez 7 do 10 lat, pozbawiając po sobie trwałe skutki.

Kto jest kim w branży?

    Pojęć związanych z prognozowaniem trendów jest mnóstwo - trudno więc przedstawić je wszystkie, ale jest kilka takich, które są punktami obowiązkowymi, żeby jeszcze lepiej zrozumieć jak działa trend i jak powstaje. Od twórcy trendu, przez innowatora (lub influencera, czyli lidera opinii), czyli osobę, która podłapuje nowość i przedstawia ją swoim kontaktom, z udziałem łącznika i mawena, których role polegają głównie na poszerzaniu zasięgu zmiany i informowanie otoczenia, trend zostaje zauważony przez trendwatchera. Zadaniem trenwatchera jest ciągła obserwacja i analiza wszelkich nowości (to też zależy od dziedziny na której się skupia - czy to moda, czy design), następnie kreślenie scenariusza działań i zebranie wszystkiego razem w postaci np. raportów do trendforecastera. Ten z kolei na podstawie dostarczonych danych przewiduje możliwe kierunki zmiany i pojawienia się trendów, a następnie opracowany materiał przekazuje w postaci trendbooków do firm przemysłowych - co ciekawe, trendy przewidywane są nawet na kilka lat do przodu. 

Jak powstaje trend? 

     Trzeba być świadomym, że nie bierze się znikąd i nie pojawia się od razu. Jest odpowiedzią na sytuację społeczną, polityczną, gospodarczą, kulturową - wynika z długofalowej obserwacji i analizy z wielu dziedzin życia. Przykładowo - gdy sytuacja na świecie wywołuje poczucie niebezpieczeństwa, jednym z popularniejszym materiałów staje się taki, który jest ciepły i miękki i kojarzony jest z ciepłem i poczuciem komfortu.
   Wszystko zaczyna się od źródła (source), czyli inicjatora zmiany – to taki pierwszy sygnał, rozpoczynający całą reakcję łańcuchową. Zmiana zapoczątkowana przez źródło przemienia się w kierunki i kolejne połączenia (aesthetic pathways), które próbują podjąć próbę interpretacji lub kopiowania schematu zmiany, a także odzwierciedlenia w działaniach i produktach. Potem do gry wkracza społeczna inteligencja (social spirit) – czyli odniesienia antropologiczne i machina wprawia się w dynamiczny ruch, pojawia się powielanie zmiany czy zachowania. Sieć połączeń nabiera większego znaczenia, bo tworzony trend zaczyna wkraczać do istotnych grup polispołecznych. Najpierw do early adopters – czyli tych co są najbliżej źródła i są najbardziej podatni na zmianę – np. artyści, celebryci, projektanci itp.

Trendy wychodzą na przeciw potrzebom, ale też jednocześnie je kreują.

    Trend może być macro trendem lub micro trendem – ten drugi jest częścią pierwszego, jest składową przemian. To kierunek zmiany o większym znaczeniu - to taka droga do powstania trwalszej i szerszej zmiany, czyli macro trendu. A macro trend to naprawdę poważna sprawa. Obejmuje Wiele dziedzin życia, powoduje wysokie zaangażowanie i przejmowanie konkretnych wzorców, a co więcej - towarzyszy mu kilka mniejszych zmian. Chcesz wiedzieć o trendach jeszcze więcej? Odwiedź bloga trendspot i czerp z niego wiedzę pełnymi garściami.


TRENDY NA ROK 2017

Trendy w kolorach na rok 2017 – raport Pantone

     W przewidywaniu kolorystycznych trendów - w modzie i w designie - niewątpliwym autorytetem jest Instytutu Kolorów Pantone, znany z doradztwa kolorystycznego i co sezonowych raportów przewidywanych kolorów. Podobnie jak w kwestii przewidywania trendów w modzie, w kolorach również bierze się pod uwagę różnorodne czynniki. Kolory są odpowiedzią, mają wypełnić konkretną lukę w obserwowanych płaszczyznach. Przykładowo, głoszony kolorem roku Greenery - czyli odcień subtelnej i orzeźwiającej zieleni - jest odpowiedzią na to, co dzieje się we współczesnym świecie.
To kolor mający sygnalizować społeczne pragnienie zmian. Cały świat jest podzielony - zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa. Musimy odświeżyć nasze spojrzenie i połączyć się znów w jedno społeczeństwo - napisała Laurie Pressman, wiceprezes Pantone. w komunikacie do mediów. - Kolor dziś kojarzy się z charakterem i innowacją. Dziś ma zupełnie inne i większe znaczenie niż kiedyś” 
     Wśród najmodniejszych kolorów na 2017 rok wytypowana została dziesiątka tych najważniejszych - od pełnej energii pierwiosnkowej żółci, po subtelny kolor orzecha laskowego, aż po intensywny lapisu.

Trendy na rok 2017 - raport Pinterest

     Pinterest to nie tylko portal z ogromną ilością inspiracji, ale też potencjalne dane, które mogą służyć do przewidywania trendów.  Pinterest przygotował więc raport trendów na 2017 rok, nie tylko z dziedziny mody. Według tego portalu modne w 2017 roku będą: ubrania w stylu lat 80-tych, naszywki na ubrania, hasła o feministycznym przekazie, rękawy-dzwony, asymetria w biżuterii; we wnętrzach modny będzie styl hugge oraz motyw marmuru; w kuchni naturalne słodycze i domowe czipsy; w podróży - Japonia, a w makijażu naturalny look i chromowane paznokcie. Cały raport przeczytasz tutaj.

Trendy wiosna-lato 2017 

     Przeglądy trendów w modzie to coś co, co znajdziesz w każdym lepszym magazynie o branży. Przepowiadane trendy udostępniają też różne firmy zajmujące się ich prognozowaniem. I tak jedna z najbardziej popularnych firm - Fashion Snoops - na jednej z prezentacji przedstawiła siedem głównych trendów na 2017 rok. Raw Coast, La Isla, Great Expetations, Praire Rose, Juxtapoze, Arise i Boot Camp. Raw Coast to minimalizm, odcienie niebieskiego, marynistyczne motywy i naturale materiały. La Isla to nawiązanie do kultury Kuby i klimatów latynoskich. Great Expetations to styl lekki, romantyczny, pełen pastelowych kolorów i półprzezroczystych tkanin - trend przypominający modę ślubną. Praire Roso to styl retro i boho. Juxtapoze to trend pełen asymetrii, kolorów z obrazów Mondriana i stylu Bauhaus, figur geometrycznych. Arise to etniczny klimat, pełen ciepłych kolorów, zdobień, patchworków, a ostatni trend - Boot Camp - to elegancki, nowoczesny styl sportowy.

       A co na wybiegach w modzie damskiej? Mocny kolor połączenie fioletu i różu - czyli fuksja Do tego żółty. Nietypowe ramiona - zaokrąglone, opuszczone, asymetryczne... Inspiracja męskim stylem - koszule oversizowe, koszule jako sukienki, koszule ze zdeformowanymi rękawami. Co jeszcze? Trencze, lata 80-te, styl sportowy, tzw. sporty chic. Poza tym tiulowe sukienki, groszki, klasyczne biało-czarne looki.... Jeśli chodzi o dodatki do mody powróciły czapki z daszkiem i kitten heels (kaczuszki - buty na 3 cm obcasie), pojawiła się asymetrycznie noszona biżuteria i ...mini torebki.

         Moda męska kroczy gdzieś blisko tej damskiej - podobnie wśród trendów znajduje się kolor żółty, nietypowe ramiona, trencze, lata 80-te, sportowy styl... Poza tym ubrania przypominające takie à la wycieczkowe - khaki, plecaki, rybaczki - i hasła z przekazem na ubraniach.

     W mediach już pojawiają się relacje z pokazów kolekcji na jesień i zimę 2017/18 - w końcu trendy przewiduje się z wyprzedzeniem, a i w branży mody potrzeba trochę czasu by cała ta "modowa" machina ruszyła. Do trendów trzeba mieć lekki stosunek i ślepo za nimi nie podążać, bo nie zawsze są dla nas korzystne. Jednak sam proces ich powstawania i przewidywania jest - trzeba przyznać - wyjątkowo ciekawy.


Ilustracje wykonane są przeze mnie - format a4, markery i akwarele.
Bądźcie na bieżąco i obserwujcie bloga na Facebooku lub Instagramie!

18 komentarzy:

 1. Świetny artykuł! Jesteśmy przyzwyczajeni do wszystkich haseł nabudowanych wokół pojęcia "trendu", a nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak trendy powstają. Nie miałam pojęcia o tym, że przewidywane są aż z kilkuletnim wyprzedzeniem! Najbardziej zainteresował mnie właśnie ten rozdział dotyczący powstawania trendów. Rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się ze zdaniem Radzki - wszystko jest teraz modne :) Wszystko wraca, moda też. Ja stawiam na klasykę, która zawsze się obroni. Elegancja to coś, to wygląda dobrze niezależnie od okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisany artykuł, chociaż ten początek o tworzeniu się trendu musiałam czytać kilka razy :D Nie wiedziałam, że Pinterst też ma swój raport nt trendów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, trudno to wytłumaczyć :D Jak czytałam źródła i inne artykuły na ten temat - czytałam chyba każdy po 10 razy :D haha

   Usuń
 4. Piękne rysunki! Kolory podane przez Pantone bardzo mi odpowiadają, a co do trendów w modzie, to raczej u mnie nie mają zastosowania. Jedynie może groszki i tiulowe sukienki, to akurat lubię :) Ale arykuł bardzo ciekawy i pomocny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tak samo w tym sezonie kolory Pantone się bardzo podobają. :D A co do trendów, mam podobnie - i tak ubieram się po swojemu, chociaż czasami lubię się zainspirować :D

   Usuń
 5. Piękne te rysunki!
  Podoba mi się, że modny jest kolor - że nie boimy się go używać (albo jesteśmy do tego zachęcani).
  A te długie, zwiewne spódnice... Och!

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny wpis i piękne rysunki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis! Jestem szczególnie zaskoczona kolorami, które będą teraz królować. Przyzwyczaiłam się do delikatnych i pastelowych barw, a tu taka odmiana :). Niektóre trendy pojawiały się już tej zimy - jak np. rękawy-dzwony, tak że nie wszystko jest dla mnie nowością. Mimo tego dużo się dowiedziałam z Twojego wpisu. Będę częściej zaglądać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeju bardzo ciekawy post :)
  oo moje kolorki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny wpis! Sporo można wyciągnąć dla siebie. Ja aż tak nie zagłębiam się w modę, ale dużo obserwuję i to, co mi podpasuje, wprowadzam do swoich stylówek :) ktoś wspomniał o tym, że teraz wszystko w modzie i też się z tym zgodzę. Fajnie, że tą modą można się bawić i eksperymentować i coraz mniej jest niezrozumiałych spojrzeń na "ciekawszy" ubiór w mieście :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow!
  Bardzo ciekawy post, miło się czyta :)
  Co wywarło na mnie największe wrażenie - piękne rysunki! Zazdroszczę^^
  Pozdrawiam,
  Joannavi

  OdpowiedzUsuń
 11. Genialny post :) Można wiele z niego wziąć dla siebie, komuś coś powinno przypaść do gustu. Interesuję się mogą i cieszę się, że trafiłam na tego posta !
  Obserwuję ! ♥
  Zapraszam : https://diamentoowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Interesujący tekst. Mnie chyba najbardziej ze wszystkiego fascynuje owo tajemnicze źródło - początek trendu ;) Od jednego impulsu rusza cała machina. A co do wszelkich nowości i powrotów mody najbardziej lubię przyglądać się ludziom na ulicach - tam jest wszystko, co trendy i wszystko, co trendy się stanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo przydatny i obszerny post - to lubię! :)
  Jako fanka wyrazistych kolorów cieszę się, że w tym roku będzie królować także fuksja ponieważ bardzo lubię ten kolor i bardzo dobrze się w nim czuję. Pastelowe, delikatne kolory owszem, także mi się podobają jednak mniej do mnie przemawiają. Według mnie wiele zależy od urody oraz charakteru. Jeśli się ma tak wymagający gust jak ja (ach my, kobiety ;) ) to warto szukać swoich ulubionych miejsc, w których się robi zakupy. Kiedyś potrafiłam obejść całe centrum handlowe i nie znalazłam nic dla siebie. Obecnie zakupy robię głównie w MG shohlari i znajduję tam ubrania zarówno na wiosnę, lato, jesień jak i zimę. Także polecam znaleźć swoje ulubione miejsce.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarze - to bardzo motywujące.
Staram się odwiedzać każdego bloga ;)

Komentując wpis zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych.

TOP